PILLAY, J. Y. |

PILLAY, J. Y.

J Y Pillay

Adjunct Professor

BSc (1st Class Hons), Imperial College of Science & Technology, University of London

J Y Pillay
Contact Details

Profile

Born:  Malaysia, 30 March 1934.

B.Sc (Hons), Imperial College of Science & Technology, University of London, 1956.

Member of the Council of Presidential Advisers of the Republic of Singapore since 2001, and Chairman since 02 Sep 2005; Member of the Presidential Council for Minority Rights since 15 Jul 2003;  Member of the Securities Industry Council since April 2011, and Chairman since Jan 2012; Rector of College of Alice & Peter Tan, National University of Singapore since 01 Jul 2011; Member of the Board of the Financial Information Authority(AIF), Vatican City State since 5 Jun 2014;  Member of Singapore Management University since 15 May 2015, and Chancellor since 15 Sep 2015.

Previous career

Administrative service of the Government of Singapore (1961 – 1995), rising to permanent secretary, in 1972.  Served in ministries of finance, defence and national development, and as Managing Director of the Monetary Authority of Singapore and the Government of Singapore Investment Corporation. Chairman of Singapore Exchange Limited (Nov 1999 – Dec 2010). Chairman of Tiger Airways Holdings Limited (29 July 2011 – 31 July 2014).

Secondary appointments in the public sector were the chairmanship of government companies including Development Bank of Singapore (1979 – 1984); Singapore Airlines (1972 – 1996); Temasek Holdings (1974 – 1986); and Chairman of the Council on Corporate Disclosure and Governance (2002 – 2007).

WordPress Video Lightbox Plugin